Program

08:00-10:00 Registration
10:00-10:15 Welcome address – Iwona Sudoł-Szopińska, Giuseppe Guglielmi, Jerzy Walecki, Wojciech Wawrzynek
10:15-12:45 Session I Shoulder
10:15-10:45 Glenohumeral labral complex and slap tears – Lynne Steinbach
10:45-11:15 Imaging the painful shoulder (excluding rotator cuff and instability) – Hilary Umans
11:15-11:45 Rotator cuff tendinopathy, tear, and microinstability – Maciej Bień
11:45-12:15 Shoulder surgery – what an orthopaedic surgeon needs from a radiologist – Bartłomiej Kordasiewicz
12:15-12:45 Post-operative shoulder – Lynne Steinbach
12:45-13:30 LUNCH
13:30-15:30 Session II Elbow
13:30-14:00 Tendon pathologies at the elbow – Filip Vanhoenacker
14:00-14:30 Other causes of elbow pain (arthritis, bursitis, tumours) – Lennart Jans
14:30-15:00 Stiff elbow & post operative diagnostics – Maciej Bień
15:00-15:30 Elbow arthroscopy – what an orthopaedic surgeon needs from a radiologist – Bartłomiej Kordasiewicz
15:30-16:00 COFFEE BREAK
16:00-17:40 Session III Wrist and Hand
16:00-16:30 Hand and wrist imaging – what an orthopaedic surgeon needs from a radiologist – Paweł Nowicki
16:30-17:00 Fractures, AVN and arthritis – Lennart Jans
17:00-17:20 Tendon pathologies and finger injuries – Hilary Umans
17:20-17:40 TFCC and ulnar wrist pain – Hilary Umans
17:40-18:15 US live presentation – glenohumeral joint and elbow – James Teh
09:00-11:00 Session IV Arthritis
09:00-09:30 JIA – Iwona Sudoł-Szopińska
09:30-10:00 CRMO and SAPHO – James Teh
10:00-10:30 Crystal arthropathies – Fillip M. Vanhoenacker
10:30-11:00 Spa spine and SIJ – Lennart Jans
11:00-11:30 COFFEE BREAK
11:30-13:30 Session V Spine
11:30-12:00 Spinal infections – James Teh
12:00-12:30 Spine trauma – Jarosław Skupiński
12:30-13:00 Tumours of the osseus spine – Filip M. Vanhoenacker
13:00-13:30 Bone metastases in WB-MRI – Paolo Simoni
13:30-14:15 LUNCH
14:15-17:45 Session VI Spine and Beyond
14:15-14:45 Scoliosis – how to perform and read radiographs – ortopedist’s view – Tomasz Kotwicki
14:45-15:15 Spinal dysraphism – James Teh
15:15-15:45 Disc disease and spinal degeneration – Filip M. Vanhoenacker
15:45-16:15 Facet joints disorders – Maciej Bień
16:15-16:45 COFFEE BREAK
16:45-17:15 Imaging of osteoporosis in adults and children – Giuseppe Guglielmi
17:15-17:45 Soft tissue tumours in the upper limb – Filip M. Vanhoenacker
17:45-18:15 US live presentation – brachial plexus – Paolo Simoni